Pianki z tworzyw sztucznych są wyjątkowo wszechstronnym materiałem. Świetnie nadają się przede wszystkim do izolacji, tworzenia otulin oraz szeroko pojętego wypełniania przestrzeni. Są też pianki do zadań specjalnych. Klejenie pianki - niezależnie od jej rodzaju - może być sporym wyzwaniem. Niektóre tworzywa nie chcą reagować z popularnymi klejami, które znamy, inne topią się pod wpływem kleju. Sprawdźmy zatem czym skleić najbardziej popularne pianki - poliuretanową, polietylenową i tapicerską.
Na piankę polietylenową z pewnością każdy z nas nieraz się natknął. To zdecydowania jedna z najczęściej używanych piankę w branży opakowań. Jest wyjątkowo elastyczna i stąd właśnie jej popularność i powszechne stosowanie.
Przede wszystkim jest chemicznie neutralnym materiałem, dlatego też można ją spotkać nawet w branży spożywczej. To właśnie ta obojętność chemiczna jest największym wyzwaniem podczas procesu klejenia. Niektórzy zastanawiają się, czy sklejenie polietylenu w ogóle jest możliwe.
Klejenie pianki PE jest jednak możliwe. Pierwszym sposobem jest sięgnięcie po wysoką temperaturę. Jest to również jeden z najbardziej skutecznych sposobów - zgrzewanie i spawanie za pomocą specjalistycznych narzędzi jest jednak dla przeciętnego Kowalskiego niedostępnym procesem. Klejenie pianki można przeprowadzić jednak także w domowych warunkach - za pomocą lutownicy lub odpowiednich klejów.
Zanim jednak przystąpisz do klejenia za pomocą jakiegokolwiek kleju, pamiętaj o tym, by bezwzględnie odtłuścić powierzchnię i oczyścić ją z pyłu i wilgoci. Do sklejenia pianki polietylenowej możesz użyć kleju akrylowego, epoksydowego lub butylowego. Możesz też wykorzystać kleje przeznaczone do powierzchni trudno sklejanych (między innymi pianek PE), które nakłada się metodą natryskową. Klejenie wykonuje się dwuetapowo. Łatwo dostępne są też w sprzedaży taśmy butylowe lub specjalnie taśmy z klejem kauczukowych dedykowane do klejenia polietylenu.
Słyszał o niej na pewno każdy, kto choć raz robił w domu porządny remont. Pianka PUR jest świetnym izolatorem i uszczelniaczem, dlatego znalazła całą masę zastosowań- nie tylko w budownictwie - skąd znamy ją najlepiej. Łatwo można ją przemysłowo kształtować w dowolne kształty, dlatego doskonale sprawdza się przy produkcji tłoczonych opakowań oraz wygłuszających paneli.
Aby przykleić arkusze pianki poliuretanowej, najlepiej sięgnąć po piankę poliuretanową montażową, lub też dedykowany klej do tego rodzaju gąbek. Najważniejsze jest to, by klej przez ciebie używany nie miał w składzie rozpuszczalników. Musisz też odtłuścić i odkurzyć porządnie powierzchnię, do której będziesz montować piankę lub panele, inaczej klej nie będzie dobrze wiązał. Jeśli matę lub panele poliuretanowe przyklejasz do ściany, sprawdź, czy nie odpada od niej tynk lub stara powłoka malarska.
Do klejenia pianki poliuretanowej wybieraj też najlepiej kleje szybkoschnące, które od razu tworzą połączenie z klejonymi powierzchniami. Dzięki temu pianka nie będzie się ślizgać. Przyczepność materiałów gładkich można zwiększyć poprzez przetarcie ich papierem ściernym, zarysowanie powierzchni lub przez zagruntowanie. Jeśli poliuretan ma być przyklejony do sufitu, wybierz klej o wysokiej gęstości - to zapewni trwałe i szybkie wiązanie. W przypadku montażu lekkich płyt klej możesz nakładać punktowo.
Wykorzystuje się ją nie tylko do wykańczania mebli- choć z tego znamy ja najlepiej. Piankę tapicerską spotkasz także w każdym samochodzie - stosuje się ją do wypełniania foteli oraz uzupełniania obić drzwi, podłokietników. Charakteryzuje się wysoką odkształcalnością oraz elastycznością. W zależności od gęstości pianki poliuretanowej wyróżniamy różne klasy twardości tej gąbki.
Jeśli zastanawiasz się, jaki klej do pianki tapicerskiej będzie najlepszy, masz do wyboru całkiem spory wybór różnych gotowych produktów stworzonych specjalnie do klejenia tego rodzaju tworzywa. Panele wygłuszające stają się coraz bardziej popularne, dlatego też producenci klejów stworzyli preparaty w sprayu, które są łatwe do aplikacji, nie wymagają użycia żadnych narzędzi i są po prostu skuteczne. Dodatkowy plus za brak sprzątania po zakończonej pracy.
Jak widzisz, sprawa nie jest taka trudna. Nie musisz się już zastanawiać, czym przykleić piankę tapicerską, poliuretanową, czy polietylenową. Pamiętaj, że dla większości nawet trudno sklejalnych materiałów znajdziesz na rynku odpowiedni środek, który sklei arkusze pianki, czy folie.
Jeśli szukasz miejsca, w którym znajdziesz szeroki wybór pianek, folii, arkuszy wygłuszających, kształtek styropianowych, a także ekologicznych wypełniaczy, koniecznie zajrzyj na stronę firmy Frost Opakowania. Z pewnością znajdziesz tam mnóstwo inspiracji i potrzebnych wysokiej jakości produktów.