Porady ekspertów: czym i jak ciąć piankę tapicerską?

16 października, 2022

Pianki tapicerskie, nazywane także gąbkami tapicerskimi, to szeroka grupa elastycznych pianek poliuretanowych o różnej sztywności i gęstości, które definiują ich przyszłe zastosowanie. Stanowią podstawowy materiał używany przy produkcji wielu produktów. Co więcej, są także świetnym izolatorem.

Osoby, które zdecydują się na ich wybór, mogą stanąć przed pytaniem "Jak i czym ciąć piankę tapicerską?". To nad wyraz zasadne pytanie, dlatego też postaramy się na nie odpowiedzieć.

1. Rodzaje pianek

Rynek oferuje klientom bardzo wiele rodzajów wyrobów poliuretanowych, z których każdy ma swoje odpowiednie właściwości i zastosowania. Warto je wymienić oraz po krótce opisać, aby rzucić światło na to, czym się charakteryzują.

  • T14 - Trwała i elastyczna pianka, polecana do szycia materacy oraz poduszek ogrodowych.
  • T18 - Pianki o niskim poziomie gęstości, twardości i sprężystości.
  • T21 - Bardzo podobne do T18, z nieco wyższym poziomem cech charakterystycznych.
  • T25 - Odpowiednia twardość, gęstość i sprężystość.
  • T30 - Duża gęstość oraz idealna sprężystość i twardość.
  • T35 - Wysoka sprężystość i elastyczność.
  • HR (pianka wysokoelastyczna) - Elastyczne, z wysokim współczynnikiem oddychania powierzchni, a także wytrzymałe na rozciąganie i inne naruszenia.
  • R (polieterowa) - Sprężysto-elastyczna, długowieczna gąbka.
  • RF (trudnopalna) - Zawiera związki redukujące ryzyko zapalenia materiału.
  • Pianki akustyczne - Wysokogatunkowe pianki, które nadają się do wygłuszania dźwięków, będąc chętnie stosowanymi w np. studiach nagrań.
  • Inne - Są to min. sklejki tapicerskie, pianki lateksowe czy energochłonne.

Przypominamy, że wiele wymienionych wyżej rodzajów pianek tapicerskich, znajduje się także w naszym sklepie FROST Opakowania.

2. Czym ciąć piankę/gąbkę tapicerską?

Do cięcia pianki tapicerskiej najlepiej używać nowoczesnych maszyn tnących, które gwarantują dokładne wykończenie. Dają możliwość zoptymalizowania programu komputerowego, który pozwoli na rozplanowanie cięcia tak, aby po zakończonych pracach pozostało jak najmniej niepotrzebnych odpadów.

Należy jednak mieć świadomość, że nie każda osoba będzie posiadała taką kosztowną możliwość, bo wiele konsumentów kupi pianki na własny, domowy użytek. Czego wówczas powinniśmy użyć? Według opinii ekspertów i pasjonatów, do obróbki wytworów poliuretanowych z powodzeniem można wykorzystać noże do tapet oraz z wymiennymi ostrzami, skalpele, a przy nieco większym budżecie - piły taśmowe.

3. Jak ciąć piankę tapicerską?

Jeśli używamy profesjonalnych maszyn do obróbki, to sednem problemu będzie jedynie odpowiednie zaprogramowanie sprzętu, co usprawnia pracę.

Jeśli natomiast korzystamy z domowych technik i narzędzi, które opisaliśmy powyżej to musimy pamiętać, aby ostrze używanego sprzętu było bardzo ostre, najlepiej nowe. W przeciwnym wypadku możemy naderwać piankę, utrudniając proces cięcia. Co więcej, jeśli używamy nożyka, powinniśmy trzymać go pod kątem 90 stopni, z natarciem ostrza na około 35 stopni, wspomagając się linijką, która nie powinna uginać gąbki. Nacinamy w linii prostej, przeciągając ostrzem 4-5 razy (mając piankę o grubości 2 centymetrów.

4. Podsumowanie


Sposobów na cięcie pianki tapicerskiej jest wiele. Możemy użyć profesjonalnych maszyn oraz domowych sposobów i narzędzi, które również zapewnią nam wysokiej jakości obróbkę. Przy cięciu materiału powinniśmy zachować kilka zasad, a całość wykonywać nowym i ostrym sprzętem, tak aby cały proces przebiegł sprawnie, a przede wszystkim - pomyśl

Copyright © 2022 frost-opakowania.pl
arrow-downmenu-circle